Fermentowana owsianka z kiszonym ogórkiem


Jest kojąca dla brzuszka, a dokładniej – jelit. Wszystkie fermentowane produkty są łatwiej strawne, gdyż zostały już „przerobione" przez dobre bakterie, które odciążają przewód pokarmowy. Ogólnie uważa się, że bakterie mają jedynie fermentowane produkty, jak kefiry, maślanki, jogurty albo kiszone ogórki, kapusta czy zakwas z buraków. Płatki owsiane także mogą je uzyskać, o czym wyczytałam w Sztuce fermentacji. Wystarczy je sfermentować, zalewając na noc przegotowana wodą z odrobiną soli. Uczyniłam tak kilka razy i jestem zachwycona smakiem fermentowanych płatków – są delikatnie kwaśnawe, cudownie brejowate, świetnie łączą się z innymi wytrawnymi produktami, np. świeżymi ogórkami, nacią pietruszki, ostrą papryczką, koperkiem, sezamem i marchewką. Dzięki takim płatkom ograniczam ilość cukru, też z owoców, w diecie.

Przypomnę jak sfermentować płatki. Wystarczy zostawić je na noc w przegotowanej wodzie z odrobiną soli, by rano chwilę podgotować i zjeść z innymi, zdrowymi dodatkami. Proporcje są proste, jedna ilość płatków na dwie wody.

Składniki dla jednej osoby, druga gardzi taką brejką:
4 łyżki płatków zalewam ośmioma łyżkami wody, czasami 10
dodaję szczyptę soli
odstawiam na noc

Rano wlewam do rondelka, chwilę gotuję, tylko do zagęszczenia płatków. I zdejmuję z ognia. Dodałam kiszonego ogórka, listki z selera i łyżkę ostrej papryki. Nadała temu śniadaniu tego czegoś!

Komentarze

Popularne posty